Akcijske cijene

LINEAR Customer Story: REHATEC – Energetska tranzicija u Njemačkoj

Tehnički građevinski sistemi (TGA), koji se malo primjećuju , imali su ključni doprinos uspjehu energetske tranzicije u Njemačkoj. U istraživanju i industriji, stvaraju potrebnu infrastrukturu sve do najnižg nivao.

Sa energetskom tranzicijom, njemačka vlada obvezala se na ambiciozne ciljeve. Do 2030. godine najmanje 80% ukupnih energetskih potreba Njemačke trebalo bi biti pokriveno obnovljivim izvorima energije. Na temelju trenutnih podataka, koji pokazuju da je zasad postignuto oko 52%, pred svima uključenima još je dug i zahtjevan put. Sve je očitije da stalno rastuća potražnja za energijom u industriji i kod privatnih potrošača neće biti zadovoljena isključivo poznatim metodama poput solarnih elektrana i vjetroelektrana. Proizvodnja energije iz vodonika ima ključnu ulogu. Naročito u energetski intenzivnim sektorima poput proizvodnje čelika i cementa, kao i u avio industriji  i pomorstvu, vodonik može zamijeniti prirodni gas, naftu i ugalj. Zahvaljujući svojoj “zelenoj” proizvodnji vodonik će podržati postizanje klimatskih ciljeva. Iz tog razloga, njemačka vlada definiše vlastite ciljeve kroz nacionalnu strategiju za vodonik. Njegov kapacitet trebao bi se povećati na 10 GW do 2030. godine, a do 2027. planira se izgradnja gasovodne mreže duge 1.800 km.

Čak i kada postoji volja, mora postojati i način

Na prvi pogled, energetska tranzicija čini se ponajprije pitanjem političkih odluka i postavljanja smjera. Ono što je neosporno jest da će samo konsenzus među strankama i politička volja za oblikovanjem promjena omogućiti privredi da odgovori na velike izazove prelaska na obnovljive izvore energije. Istovremeno, energetska tranzicija znači da nove, ali i postojeće proizvodne pogone treba opremiti odgovarajućom tehničkom infrastrukturom koja je nužna za korištenje vodonika kao izvora energije. Prilikom implementacije tehničke građevinske opreme, industrija je stoga zavisno o partnerima koji posjeduju potrebno znanje za povezivanje provjerenih i novih tehnologija, kao osiguravanje fleksibilnosti, pouzdanosti, učinkovitosti i sigurnosti.

Vodonik nudi širok raspon mogućnosti za upotrebu kao opskrbljivač energijom u komercijalnim okruženjima. Od korištenja u grijanju i proizvodnji tople vode na različitim nivoima do rada voznih parkova i ponovne elektrifikacije, može u potpunosti zamijeniti druge oblike energije. Međutim, to zahtijeva rekonstruisanje infrastrukture prilagođene konvencionalnoj opskrbi energijom, sve do krajnjih potrošača. Osim toga, postavljaju se temeljna pitanja o opskrbi vodonikom, bilo kroz priključak na postojeću mrežu, skladištenje na zahtjev ili čak nezavisnu proizvodnju vodonika, npr. elektrolizom vode pomoću solarne energije. Tehnički građevinski sistemi (TGA) takođe imaju ključnu ulogu u ovim zadacima. Sigurnosni aspekti su u centru pažnje, što se odražava i u često složenim postupcima odobravanja, u kojima stručnjaci za tehničke građevinske sistemi (TGA) također pružaju efikasnu podršku kompanijama i projektima.

TGA

© REHATEC

Igtraživanja grade temelje

Istraživanje i razvoj imaju ključnu ulogu u svim područjima unapređenja mogućnosti za efikasnu i sigurnu upotrebu solarnih i vjetroelektrana, kao i drugih obnovljivih izvora energije. Preostaje bezbroj neodgovorenih pitanja – od proizvodnje energije do sigurnosti i efikasnistu, skladištenja i ključnog izazova stabilne opskrbe energijom.

U razvoju novih, inovativnih tehnologija, Njemačka se ne suočava samo s vremenskim pritiskom državnih regulativa, već i s rastućom međunarodnom konkurencijom u borbi za energetsku nezavisnost. Temeljna istraživanja podržavaju i država, putem javno raspisanih i finansiranih projekata, kao i  privatni sektor koji razvojem novih tehnologija otvara nova poslovna područja ili stiče konkurentsku prednost u svojoj industriji.

I ovdje tehnički građevinski sistemi (TGA) igraju ključnu ulogu, pri čemu istraživanje postavlja posebne izazove: baš kao i istraživači i odgovorni za planiranje i implementaciju građevinskih sistema često ulaze u neistraženo područje. Iako se većina rješenja može temeljiti na postojećim tehnologijama, zahtjevi i uslovi u istraživačkom sektoru rijetko odgovaraju standardu koji se može jednostavno preslikati na druga područja. Umjesto toga, često su potrebna individualna, inovativna rješenja prilagođena specifičnim zahtjevima. To se može postići samo na temelju opsežnog znanja i iskustva stečenog kroz različite projekte. Zauzvrat, sudionici u sektoru tehničkih građevinskih sistema (TGA), a s njima i industrijska preduzeća kao krajnji korisnici, imaju direktnu korist od iskustava stečenih u istraživačkom radu.

Sami tehnički građevinski sistemi (TGA) već su godinama pod stalnim pritiskom inovacija. Digitalizacija, optimizacija procesa i automatizacija, kao i opšti zahtjevi savremenih koncepata poput Industry 4.0, direktno utiču na tehničke građevinske sisteme (TGA), dok istovremeno zavisi o njihovoj fleksibilnosti i efikasnosti. Za kompanije to prvenstveno znači da moraju ulagati znatne napore kako bi zadržale korak na nacionalnom i međunarodnom nivou. Čak i ako se velik dio industrije nastavlja oslanjati na postojeće znanje, neophodno je da pružatelji usluga u sektoru građevinskih sistema (TGA) aktivno prate nove tehnologije i buduće trendove i kroz sudjelovanje u zahtjevnim projektima, ponajviše u istraživanju, pridonose i potiču tehnološki razvoj.”

TGA poziva na veći pragmatizam

Pritisak na industriju stalno raste zbog zahtjeva EU. Najmanje zbog kazni poput poreza na CO2, prelazak na obnovljive izvore energije postaje i ekonomski važniji. Istovremeno, u mnogim slučajevima, nacionalni zakoni i regulative predstavljaju prepreku. Iako su složeni postupci odobravanja prvenstveno namijenjeni osiguravanju sigurnosti u postupanju s potencijalnim opasnostima, poput onih povezanih s uporabom kritičnih gasova, proslavljena njemačka pedantnost često se odlikuje nerazmjernim naporima. Nije rijetkost da projekti traju godinama samo zbog velike količine potrebnih odobrenja. Ovo jasno stavlja Njemačku u nepovoljan položaj, naročito u međunarodnoj konkurenciji, čak i u odnosu na njezine europske komsije.

„Ne možemo nastaviti ovim tempom“, priznaje Frank Ganter, izvršni direktor REHATEC Planungsgesellschaft GmbH, uspješnog pružatelja usluga TGA za istraživačke projekte i industrijske klijente već više od 35 godina. „Istraživanje i industrija pozvani su razviti rješenja za izvedbu energetske tranzicije danas, a ne za nekoliko godina. Sukladno tome, njemački zakonodavci takođe moraju pridonijeti jačanju Njemačke kao tehnološkog centra, npr. kroz veću standardizaciju u postupcima odobravanja. Nedostaju važni okvirni uslovi povezani sa zakonodavstvom koji bi omogućili lokalnim vlastima, od kojih je većina svjesna problema i saradnička, da postignu napredak na čvrstoj osnovi.”

REHATEC

Od svog osnivanja 1988. godine, REHATEC kompanija se razvila od specijalista za projektovanje i implementaciju čistih prostorija za industriju do tražene konzultantske i projektantske kompanije za tehničku građevinsku opremu u industriji, istraživanju i obrazovanju. Jedan od temelja uspjeha bila je značajna uključenost u brojna pionirska istraživačka projekta. Posljednje godine sve više su obilježene zadacima u području novih izvora energije i energetske tranzicije.

Više o LINEAR-u i LINEAR Solutions možete pronaći kod nas ili na zvaničnoj stranici kompanije LINEAR.

Izvor: LINEARREHATEC Planungsgesellschaft GmbH

Prevod i adaptacija: GeoINOVA

AutoCAD 2026: Softver za projektovanje i crtanje kojem vjeruju milioni korisnika! Otkrite glavne promjene koje donosi AutoCAD 2026.
Autodesk Revit, softver za BIM dizajniranje i izradu bilo čega, donosi poboljšanja na polju efikasnosti elektroinženjeringa.

BIM Collaborate Pro je Autodesk-ova cloud platforma za saradnju u projektovanju koja omogućava timovima iz područja arhitekture, inženjerstva i građevinarstva (AEC) da rade zajedno na modelima u stvarnom vremenu. U svijetu arhitekture, inženjerstva i građevinarstva (AEC), važnost savršene koordinacije između različitih dizajnerskih funkcija i disciplina ne može se dovoljno naglasiti. Pravilno usklađeni radni procesi mogu […]

Za inženjera motosporta, Schoeps Nicka, i njegov tim u MotoCzysz-u, 3Dconnexion 3D miševi su ključni za kreiranje dizajna najbržih motocikala na svijetu.​