Akcijske cijene

IDS radni tok u LINEAR rješenjima za Revit

Sa objavom IDS verzije 1.0, buildingSMART je službeno predstavio novi standard za komunikaciju specifikacija isporuke informacija. Dovoljan razlog da istražimo nove mogućnosti koje LINEAR rješenja za Revit omogućavaju.

ids

Source graphic for image montage: © Who is Danny – stock.adobe.com

O upravljanju zahtjevima za informacijama direktno u softveru

Sprječavanje grešaka prije njihovog ispravljanja

Svako ko radi u građevinskom sektoru itekako je svjestan problema, podaci koji su ključni za izradu projekta često su zastarjeli, nedosljedni, netačni ili uopće nisu preneseni. Da to ukratko ilustrujemo: moler oboji cijelo prizemlje u roze, a neko tek tada primijeti da su zapravo željeli svijetloplavo. Ono što zvuči nevjerojatno i apsurdno događa se na razini podataka u hiljadama građevinskih projekata širom svijeta upravo sada dok čitate ove redove. I često se ponašamo kao da su podaci besplatni, a jedina stvar bolja od velike količine podataka jest još više podataka. Međutim, neko te podatke mora unijeti, a idealno bi bilo da ih neko i provjeri. Svaka dodatna iteracija košta stvaran novac i stvarne živce. U fizičkom i virtualnom prostoru, ispravljanje grešaka oduzima puno vremena, dok je izbjegavanje grešaka teško. Ali zašto? Dovoljno je samo jasno definirati što je potrebno, ko to treba, kada i u kojoj kvaliteti. Zar je to tako teško pravilno izraziti?

Iz tog razloga preporučuje se precizno definisanje informacijskih zahtjeva prije početka projekta, idealno od strane klijenta i to do razine atributa. Serija standarda DIN EN ISO 19650 prikazuje procese i uloge u naručivanju i pružanju informacija. Osim toga, metodologija za definisanje dubine informacijskih zahtjeva definisana je putem razine potrebnih informacija (Level of Information Need, npr. DIN EN 17412-1). Rezultat pripremnog planiranja su prateći dokumenti poput zahtjeva za informacijama klijenta (AIA) i BIM planova implementacije (BAP), tradicionalno u obliku PDF ili Excel dokumenata. Neki kažu: barem su digitalni, dok se oni koji s njima rade često probijaju kroz tablice tražeći odgovore na pitanja. U praksi se osiguranje kvaliteta provodi tako da se pravila provjere kreiraju na temelju više razine strukture u specijalizovanim softveru, što omogućuje automatsko postavljanje kvalitativnih barijera. Ako podaci ne zadovoljavaju te barijere, zahtjev za reviziju šalje se nazad timu za modelovanje  i proces se ponavlja.

Pomoću softvera za provjeru sada je moguće postići visokokvalitetne rezultate. Međutim, to ne čini proces jednostavnijim, jer se u softveru za izradu mora raditi vrlo precizno kako bi se ispunili zahtjevi. Barem ako želite izbjeći dugotrajne i skupe iteracije sa tijelom za provjeru. Pogled u stvarnost vodi nas do brzopletog zaključka: BIM je komplikovan i samo ometa rad!

Ono što nedostaje jest način prirodnog upravljanja tim zahtjevima. Nedostaje sveobuhvatna struktura koju moj softver za izradu može razumjeti i prikazati. Nedostaje okruženje u kojem uopšte nije moguće kršiti pravila.

Slika 1: IDS/IFC radni tok

Specifikacija isporuke informacija

Novi način tehničkog definisanja takvih informacijskih zahtjeva jest specifikacija isporuke informacija (IDS). IDS je proizvođački nezavisan standard koji je razvio buildingSMART za računarno interpretabilno definisanje zahtjeva za razmjenu informacija. Za razliku od definicije pogleda modela (MVD), IDS se isključivo fokusira na alfanumeričke zahtjeve. IDS precizira koja svojstva s kojim sadržajem (vrijednosti i jedinice) trebaju biti dodijeljena kojim objektima u projektu. Stoga je IDS idealan za specifikaciju alfanumeričkog informacijskog sadržaja (razina informacija – LOI).

IDS sada nudi standardizovanu, računarno interpretabilnu alternativu klasičnim definicijskim tabelama za integraciju tih informacija u automatizovani BIM proces (Slika 1). To se može postići na dva načina:

  1. Kao konfiguracijska datoteka za softver za modelovanje radi automatskog kreiranja tražene informacijske strukture.
  2. Kao konfiguracijska datoteka za softver za testiranje radi automatskog popunjavanja pravila provjere.
 

Na ovaj način zatvara se protok informacija između definisanja i provjere sadržaja modela koristeći standardizovani format. Osim toga, IDS omogućava preciznije definisanje zahtjeva za modele. Ranije su se alfanumeričke informacije uglavnom specifikaciono definisane na razini klase (npr. tražena svojstva za IfcSpaceHeater). S IDS-om, zahtjevi se mogu definisati ovisno o atributima, svojstvima, vanjskim klasama, odnosima i materijalima.

IDS i LINEAR rješenja za Revit

Toliko o teoriji. U praksi već postoje početne implementacije koje omogućavaju automatizovani prijenos IDS specifikacija u pravila provjere softvera za koordinaciju. Ovo je dobar prvi korak, ali samo pola rješenja. Ono što još uvijek nedostaje jest automatizovani prijenos tehničkih specifikacija u informacijsku strukturu unutar softvera za modelovanje. Čak i ako bi to bio ogroman napredak, ne treba odustati od toga, jer dobra priprema na strani modelovanja omogućava puno više. Ona takođe omogućava pomoć povezanu s procesom prilikom unosa rezultata. Ako znam da, prema mom IDS-u, klase otpornosti na požar moraju biti specifikacija s liste F 30, F 60, F 90, zašto bih uopšte mogao unijeti nešto drugo? Ako se brojevi prostorija trebaju dodijeliti u formatu “dvoznamenkasti broj sprata + crtica + troznamenkasti indeks” (npr. 01-234), zašto mi moje okruženje za modelovanje to ne bi istaknulo?

Odgovor na gore postavljena pitanja jednako je jednostavan koliko i obeshrabrujući. Revit ne zna ništa o IDS-u, a IDS ne zna ništa o Revitu. Potrebna je poveznica između ova dva svijeta. Ovdje na scenu stupaju LINEAR rješenja za Revit sa svojim dinamički konfigurabilnim osobinama. Sve je započelo s mogućnošću u verziji 24 da se definišu klase elemenata van Revit-ovih kategorija i kombinuju sa setovima osobina, pravilima i modelima zrelosti. Sada, u sklopu verzije 25, idemo korak dalje i proširujemo mogućnosti uključivanjem djelomično automatizovanog kreiranja potrebnih informacionih struktura temeljenih na vlastitoj IDS standardizaciji.

Zašto samo djelomično automatizovanim? Odgovor ostaje isti kao i prije. Dva modela se međusobno ne razumiju u potpunosti; ne postoji jasno mapiranje IDS-a na Revit model. Moramo postupno obogaćivati informacije u IDS-u kako bi se one mogle prenijeti u Revit modele uz što manji gubitak strukturalnog znanja (Slika 2).

Slika 2: IDS/LINEAR Import

Izbor specifikacija prilikom importa

IDS može sadržavati veliki broj specifikacija, od kojih možda nisu sve relevantne za trenutni zadatak planiranja ili poslovni model. Prvi korak je odrediti koje specifikacije treba usvojiti. Nivo informacija (LOI) takođe se može dodijeliti pojedinačnim specifikacijama.

Slika 3: Proces | Korak 1: Izbor specifikacija prilikom importa​

Dodjela IFC klasa kategorijama

IDS se obično zasniva na IFC klasifikaciji, dok Revit organizuje vlastite kategorije. IFC klasifikacija u Revitu je stoga strukturno definisana na osnovu vrste komponente u određenom parametru, nezavisno o Revit kategoriji. 

Na primjer, “HVAC komponente” tematski se odnose na brojne IFC klase. Dodjela kategorija IFC vrstama nije jasno definisana i mora se dodati tokom uvoza. Kako bi se ovaj proces olakšao, LINEAR rješenje nudi opciju izvođenje već poznatih dodjela iz specifičnog modela, ako su one već sačuvane tamo.

Slika 4: Proces | Korak 2: Dodjela IFC klasa kategorijama​

Dodjela parametara definicijama

IDS identifikuje IFC parametre nazivajući ih i dodjeljujući ih setovima svojstava (Psets). Revit okruženje ne prepoznaje takve Psets u ovom obliku i mora obraditi sadržaj iz različitih izvora. Kako bi se riješile očekivane kontradikcije, u Revitu se upravlja tekstualnom datotekom koja sadrži definicije za tzv. “zajedničke parametre”. Plan za parametar (naziv, tip podataka itd.) čuva se tamo i dodjeljuje mu se jedinstveni identifikator. Ovaj proces omogućava standardizaciju parametara u modelima komponenti i oznakama temeljenim na njima kroz projekte. Kako bi se osigurao nesmetan prijelaz od IDS-a putem Revit datoteke do IFC-a, platforma koja izdaje IDS mora pružiti dodatne metapodatke u obliku datoteka parametara za Revit okruženje za modelovanje i konfiguracije Pset-ova za IFC izvođač. Ako je dostupna odgovarajuća datoteka definicija, LINEAR okruženja automatski preuzimaju dodjelu. Alternativno, odgovarajuće definicije se stvaraju za daljnju obradu u Revitu.

Slika 5: Proces | Korak 3: Dodjela parametara definicijama

Zaključak

buildingSMART IDS standard otvara mogućnost za korištenje podataka sa tačnošću, bez obzira na softversku platformu koja se koristi. Definicija projektnih standarda do nivoa atributa nudi privlačnu alternativu tekstualnim ili tabličnim opisima zahtjeva. Olakšavanje ovog procesa u praksi značajno će doprinijeti uspjehu ovog pristupa.

Kako bi se potrebna struktura mogla uzeti u obzir bez dugotrajnog i sklonog pogreškama ručnog unosa, automatizovani uvoz IDS specifikacija u ciljnu platformu poput Revita logičan je korak. U tu svrhu osmislili smo uvoz asistenta koji vas vodi kroz proces i uzima što više informacija iz postojećeg modela. To značajno skraćuje postavljanje projektnog standarda, a provjera unosa tipova podataka i raspona vrijednosti koju omogućava, može na kraju osigurati potrebnu kvalitetu podataka.

Autor: Dr. Christian Waluga, LINEAR Product Development

Izvor: LINEAR

Prevod i adaptacija: GeoINOVA

3Dconnexion, vodeći proizvođač specijalizovanij ulaznih uređaja za 3D dizajnere i CAD inženjere, u maju 2024. godine sa ponosom najavljuje dostupnost novog SpaceMouse-a, SpaceMouse Wireless Bluetooth Edition. Dizajniran za profesionalce i entuzijaste, SpaceMouse pravi revoluciju u način na koji korisnici navigiraju, oblikuju i dizajniraju u 3D aplikacijama. SpaceMouse Wireless Bluetooth Edition nadograđuje uspjeh svog prethodnika, pružajući neusporedivu kontrolu i […]

Sa verzijom 24.3, objavljenom u julu 2024., LINEAR Solutions proširuje se uključivanjem “LINEAR Desktop Electrical“. Riječ je o inovativnom rješenju za projektovanje električnih instalacija u građevinskim strukturama. Posebni alati i besprijekorna integracija s ETAP Caneco sistemom čine planiranje električnih sistema jednostavnijim nego ikad. U ovom članku istražujemo što ovaj moćni alat čini toliko posebnim. LINEAR je […]

Prošle godine predstavljen je Autodesk AI kako bi ubrzali ostvarenje budućnosti, osnažujući profesionalce u industriji efikasnijim procesima i alatima koji proširuju njihov kreativni potencijal. Dizajneri se suočavaju s rastućim pritiskom da brže isporuče složene projekte kako bi zadovoljili potražnju za više:  stambenih jedinica  infrastrukture otpornijim zajednicama    Uz to, projekti moraju biti i održiviji. Kako […]

U današnjem ubrzanom proizvodnom okruženju, optimizacija dizajna proizvoda ključna je za očuvanje konkurentnosti. Autodesk Fusion Design Extension unapređuje vaše mogućnosti dizajna pružajući napredne alate i automatizaciju koji pojednostavljuju cijeli proces dizajna. U nastavku ćemo detaljnije istražiti pet glavnih prednosti korištenja ovog moćnog dodatka i kako on može podići vaše iskustvo dizajniranja proizvoda na viši nivo. […]